طرز تهیه و استفاده از لیموخشک

یک مرکبات با طراوت محبوب با کاربردهای مختلف، لیمو به دلیل طعم ترش آن بیشتر به عنوان طعم دهنده استفاده می شود تا میوه ای که به تنهایی خورده می شود. آب لیمو و پوست لیمو افزودنی های محبوبی به محصولات پخته شده، سس ها، سس های سالاد، مارینادها، نوشیدنی ها و دسرها هستند.

لیمو خشک

فواید لیمو خشک

لیمو فواید دارویی زیادی دارد و منبع شناخته شده ای از ویتامین ها، فیبرها و ترکیبات مختلف گیاهی مفید است. در واقع، مرکبات منبع قابل توجهی از ویتامین C هستند که حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند به پیشگیری از بیماری ها و حمایت از سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

لیمویی که در یخچال یا در ظرف میوه نگهداری می شود، فقط یک یا دو هفته دوام می آورد. مرکبات رسیده حاوی حجم زیادی آب هستند که باعث رشد میکروبی و ماندگاری کوتاه می شود. این میوه ها با خشک کردن پوست، پوست و گاهی اوقات کل میوه حفظ می شوند.
در واقع، خشک کردن لیمو یا لیموترش برای نگهداری در غذاهای خاورمیانه، مدیترانه و جنوب آسیا رایج است که طبع لیمو ترش کاملا سرد است.

لیموی خشک چگونه تهیه می شود؟

راه های مختلفی برای خشک کردن یا کم کردن آب لیمو وجود دارد. روش‌ها عبارتند از: خشک کردن در معرض آفتاب، استفاده از دستگاه‌های آب‌گیری یا فر.

خشک کردن لیمو در آفتاب

برای اینکه لیمو را در آفتاب خشک کنید، لیمو را برش بزنید و مطابق عکس بالا، در یک بشقاب بزرگ بچینید.

بشقاب را برای چند روز در جای خشک و گرم قرار دهید تا لیمو خشک و ترد شود. در صورت داشتن جعبه خشک می توانید از جعبه خشک استفاده کنید و در صورت نداشتن، فراموش نکنید که لیمو را شب ها داخل آن بیاورید تا از آلودگی و فساد در اثر آب و هوا یا حشرات جلوگیری شود. برای اطمینان از خشک بودن لیمو، می‌توانید با استفاده از دستگاه آب‌گیری بیشتر آب‌گیری کنید.

برای خشک کردن لیموها از دستگاه خشک کن یا فر استفاده کنید
استفاده از دستگاه خشک کن یا فر یک راه سریع و آسان برای خشک کردن لیمو است که طبع لیمو عمانی همانند لیمو تازه است. قبل از خشک کردن لیمو، آن را با آب گرم بشویید. با استفاده از یک چاقوی تیز، مرکبات را پوست بگیرید یا برش دهید. میوه ها را در یک تابه ورقه ای بزرگ یا روی سینی های آبگیر بچینید. سینی ها را در آبگیر قرار دهید و به مدت شش تا هشت ساعت در دمای 135 درجه فارنهایت آبگیری کنید. آن را تا زمان استفاده در ظرف دربسته وکیوم نگهداری کنید.

لیمو خشک

خواص لیمو ترش برای کبد

لیموی خشک چه مدت ماندگاری دارد؟

لیموی خشک بسته به روش کم‌آبی، رطوبت یا نگهداری می‌تواند تا پنج سال دوام بیاورد. هنگام خشک کردن لیمو از خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید. میوه های خشک حاوی مقدار کمی رطوبت به مرور زمان کپک می زند.

برای اطمینان از خشک بودن مرکبات، دستمال کاغذی را روی میوه فشار دهید تا رطوبت آن را تشخیص دهید. اگر چندین لکه مرطوب روی دستمال کاغذی ظاهر شد، خشک کردن آن را تا زمانی که رطوبت باقی نماند ادامه دهید.

علاوه بر این، لیموی خشک خود را به درستی نگهداری کنید. بدون ذخیره سازی مناسب، اکسیداسیون رخ می دهد و طعم و محتوای غذایی میوه شما را بدتر می کند. ظروف آب بندی شده وکیوم بهترین گزینه برای نگهداری میوه های خشک هستند زیرا مهر و موم سرعت اکسیداسیون را کاهش می دهد و محصولات خشک شما را برای مدت طولانی تری حفظ می کند و کاربرد گرد لیمو بسیار زیاد است. شیشه را در یک کابینت خشک و تاریک نگهداری کنید.

اگر لیموی خشک تغییر رنگ داد، آن را بیرون بیندازید.

با لیموی خشک چه می توان کرد؟

اگر یک بچه آسیایی بودید که از مادرتان یک میان وعده می خواست، به احتمال زیاد او یک تکه لیموی خشک به شما می داد تا یک تکه آب نبات.

استفاده از طعم تلخ لیموی خشک در غذا می تواند طعمی اسیدی و تلخ با شیرینی شگفت انگیزی ایجاد کند. بهتر است از آن برای چاشنی خورش، ماهی، سوپ و سبزیجات استفاده شود. همچنین می تواند به گوشت کبابی، محصولات پخته شده، کیک ها و سس ها طعم بدهد. همچنین می توانیم برش های لیموی خشک را به آب، چای سرد یا داغ اضافه کنیم یا چای لیمو عمانی را درست کنیم.