سود کاستیک پرک یکی از راز های ورشکستگی شرکتی در شمال تهران

سود سوزآور هیدروکسید سدیم (NaOH) حل شده در آب است. حتی به صورت رقیق شده، باز هم اثر خورنده ای روی اندام هایی مانند پوست و چشم دارد. در صنعت نانوایی از آن برای تولید چوب شور استفاده می شود. سود سوزآور به عنوان یک افزودنی غذایی E524 اعلام شده است.

غلظت بهینه برای شسته شدن قطعات خمیر 3-4٪ است (مثلا 20 گرم NaOH جامد به 500 میلی لیتر آب). در تجارت سرگرمی نانوایی، NaOH جامد معمولاً به عنوان مروارید لیمو یا شوره شور به شکل توپ یا بیسکویت عرضه می شود. در داروخانه ها در صورت درخواست با غلظت دلخواه مخلوط می شود.

واکنش سود کاستیک پرک جامد با آب با ایجاد گرمای زیاد صورت می گیرد. بنابراین، همیشه باید ابتدا آب و سپس NaOH اضافه شود، نه برعکس. علاوه بر این، هنگام کار با سود سوزآور، همیشه باید از عینک های محافظ و دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کرد.

تکه‌های خمیر را یا با سود سوزآور می‌مالند یا در آن فرو می‌کنند. زمان قرار گرفتن در معرض نباید از 4-5 ثانیه در غلظت مشخص شده تجاوز کند. دمای لیمو باید حدود 30 درجه سانتیگراد باشد تا درخشندگی مطلوبی از محصولات پخته شود. علاوه بر این، قطعات خمیر باید قبل از دراز کشیدن سفت شوند (خشک شوند) تا شیره نتواند به خرده ها نفوذ کند.

لیمو کاستیک در طی فرآیند پخت تبدیل می شود و در هنگام خوردن شیرینی دیگر اثر مخربی ندارد. سود سوزآور واکنش Maillard را در حین پخت تسریع می کند و منجر به ایجاد پوسته لطیف، گلدار و شاه بلوطی با طعم بسیار خاص می شود.

در ادبیات پخت و پز سرگرمی، جوش شیرین (NaHCO 3 ) اغلب برای شستشو استفاده می شود . با این حال، تکه های خمیر فرآوری شده با جوش شیرین، نه ظاهر و نه طعم چوب شور واقعی را دارند که با جوش شیرین آغشته شده اند.